Korzystanie z kantorów online jest szybsze, wygodniejsze i tańsze. Nic więc dziwnego, że to podstawa opcja obrotu walutami dla wielu osób. Czy planujemy wakacje za granicą, czy też pieniądze potrzebne są nam na zakupy online na zagranicznym portalu aukcyjnym- za pomocą kantorów internetowych możemy bezproblemowo dokonać wymiany. I to przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Nic więc dziwnego, że stacjonarne kantory cieszą się coraz mniejszą popularnością, a odwiedzamy je tylko wtedy, gdy ewidentnie potrzebna jest nam gotówka. Nie oznacza to jednak, że kantory internetowe to ostatnie słowo, jakie w branży walutowej mają do powiedzenia fintechowe start-upy.

Kantory internetowe w Polsce

Obecnie, według danych z KNF, na polskim rynku działa 97 kantorów internetowych. Wiele z nich, oprócz możliwości wymiany gotówki za pomocą przelewu z banku, oferuje także prowadzenie kont walutowych, w kilku do kilkunastu walutach. Ze względu na to, że często pobierają niższe prowizje (lub konta są zupełnie bezpłatne), sporo osób przeniosło tam wszystkie swoje zobowiązania walutowe.

Zaletą kantoru internetowego jest także bezpieczeństwo: aby wymienić walutę, nie trzeba iść do fizycznego punktu w mieście z plikiem banknotów. Z drugiej strony – cyberprzestępcy także nie próżnują, usiłując uzyskać dostęp do baz użytkowników. Jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo, stosując maila oraz hasło, używane w innych serwisach, możemy stracić pieniądze.

W przypadku odbioru gotówki kantory internetowe współpracują z bankami albo kantorami stacjonarnymi, umożliwiając wypłatę środków bezpłatnie lub za drobną opłatą. Jeśli pobierana jest dana kwota – i tak zwykle jest ona bardziej opłacalna, niż sprzedaż/kupno na miejscu albo wypłata w banku.

Fintechy podbijają rynek walut

Dwa lata po premierze Revoluta, aplikacji oferującej możliwości operowania kilkunastoma walutami ( po najatrakcyjniejszym kursie wewnątrzbankowym), płatności zagranicznych, a nawet handlowania kryptowalutami, polskie kantory internetowe wciąż rozwijają dodatkowe usługi.

Aby nie zostać w tyle za nowoczesnymi fintechami, łączącymi w sobie różne usługi bankowe, kantory internetowe poszerzają działalność. Jednym z kierunków jest wspomniane już wcześniej prowadzenie kont walutowych. Innym – współpraca z operatorami kart płatniczych, która umożliwia realizację zagranicznych płatności internetowych po opłacalniejszym, niż tradycyjnie, kursie.

Kantory internetowe inwestują także w kontakt z użytkownikami, oferując przystępne aplikacje na smartfony. Dzięki nim zarządzanie własnym majątkiem staje się jeszcze łatwiejsze. Sporą rewolucją stało się także w 2018 roku umożliwienie użytkownikom kantorów online przelewania środków innym osobom. Dzięki temu konto walutowe w kantorze stało się niemal równorzędne z rachunkiem bankowym.

Nad czym muszą się skupić polskie kantory internetowe?

Kantory internetowe na stałe zagościły w świadomości Polaków i nic nie wskazuje na to, byśmy szybko mieli z nich zrezygnować. Branża musi jednak uporać się z kilkoma problemami:

  • stałym poszerzaniu oferty, jeśli chodzi o możliwość płatności (także np. na wakacjach),
  • możliwościach przelewów nie tylko w walutach, ale także w kryptowalucie,
  • bezpieczeństwie środków użytkowników.