Rynek usług finansowych rozwija się w ogromnym tempie. Dzięki fintechom w ciągu paru ostatnich lat powstały nowe zawody, w przyszłości będzie ich przybywać. Kto może liczyć na pracę na styku finansów  i nowych technologii? Jakie umiejętności są poszukiwane? W jakim kierunku prowadzić swoją karierę? Sprawdź, jeśli chcesz pracować w branży fintech.

Najczęściej poszukiwani specjaliści w branży fintech

  1. Deweloper Blockchain

Według Hacknoon.com zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie wzrosło w ciągu ostatnich lat o około… 35 000%. Chcesz zostać deweloperem blockchain? Powinieneś nauczyć się tych umiejętności:

  • Hyperledger Fabric: framework blockchain dla przedsiębiorstw, który wykorzystuje modułowość i skalowalność do obsługi zmieniających się reguł biznesowych,
  • protokoły dla rozproszonych płatności, wymiany i przekazów pieniężnych.
  1. Deweloper aplikacji

Jak podała na początku 2019 roku Visa aż ⅔ jej klientów wysłało rodzinie pieniądze za pomocą urządzenia mobilnego, a ⅓ dokonała płatności internetowej za pomocą smartfonowej aplikacji. Zapotrzebowanie na twórców aplikacji mobilnych w fintechach jest ogromne. Jeśli myślisz o karierze w tym kierunku, rozważ studia o takiej specjalizacji. Rynek jest nasycony osobami bez doświadczeniami, które chcą zacząć pracę w IT. Formalne wykształcenie daje przewagę.

  1. Analityk finansowy

Analityk finansowy jest odpowiedzialny za zarządzanie budżetami pod kątem prognoz dochodów. Analitycy finansowi zbierają raporty finansowe i sporządzają prognozy przychodów, a także prowadzą badania biznesowe. Ze względu na rosnącą liczbę danych, część obowiązków analityków przejmuje IA, jednak na razie nie zapowiada się, by zastąpiła ona ludzi. Ze względu na podwyższone ryzyko w fintechach zapotrzebowanie na analityków będzie rosło, już teraz ilość ogłoszeń przysta rocznie o około 230%.

  1. Właściciel produktu

Właściciel lub menedżer produktu to osoba, która łączy wiedzę technologiczną z biznesową. Dba o rozwój powierzonej mu aplikacji, projektuje strategię oraz pilnuje jej wdrażania. Stanowisko to często opiera się o pracę projektową według założeń Agile i Scrum. Bardzo często właściciel produktu pełni rolę lidera w zespole, pracującym nad daną aplikacją. Powiązanymi stanowiskami są kierownicy projektu oraz Scrum Masterzy. Na nich także zapotrzebowanie w branży fintech stale rośnie.

  1. Ekspert ds. Zgodności

Wraz ze wzrostem obciążeń regulacyjnych i prawnych, jakie dotykają fintechy, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. zgodności i analityków prawnych. Według agencji Reuters, to właśnie obszar prawny jest tym sektorem w “tradycyjnej” branży finansowej, który odnotowuje największy wzrost zatrudnienia. Według The Wall Street Journal specjalista ds. zgodności jest jednym z najbardziej pożądanych zawodów przyszłości. Aby zajmować się tą dziedziną należy skończyć prawo.

  1. Analityk cyberbezpieczeństwa

Złodzieje online i hakerzy zawsze pojawiają tam, gdzie są pieniądze. Usługi finansowe są i będą ich głównym celem. Według badań zespołu naukowego X-Force firmy IBM sektor usług finansowych jest atakowany częściej niż jakakolwiek inna branża od 2016 r. Luka bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest duża i stale rośnie. Raport Cybersecurity Ventures szacuje, że do 2021 r. zabraknie około 3,5 miliona specjalistów związanych z cyberbezpieczeństwem. Ilość przestępstw będzie natomiast wzrastać. Na najlepszych ekspertów w tej dziedzinie czekają milionowe kontrakty.

7.Analitycy danych / quantitative analyst

Analityka ilościowa zajmuje się tworzeniem złożonych modeli finansowych, obecnie to głównie ona stosowana jest na Wall Street. W miarę jak rosną duże ilości danych, analityka danych staje się coraz ważniejsza w fintechach, aby opracować modele, które mogą sortować ogromną ilość informacji i przekształcać w gotowe wzory, dzięki czemu biznes może być procesem w większości automatycznym.

Branża fintech poszukuje również ekspertów w dziedzinie matematyki, informatyki, finansów oraz marketingu.