Rynek finansowy jest jednym z największych klientów dla nowych technologii. Banki i korporacje wydają ogromne kwoty na rozwijanie aplikacji, które z jednej strony usprawniają pracę, a z drugiej stanowią wabik dla klienta. W samych tylko Stanach Zjednoczonych w 2018 roku banki wydały na tworzenie aplikacji fintechowych 19,9 miliardów dolarów.

Fintechy stanowią także ogromne pole do rozwoju dla firm programistycznych – ktoś musi opracować algorytmy, napisać skrypty, przetestować i zapewnić bezpieczeństwo. Jeśli myślisz o rozwoju swojej firmy w tym kierunku, chcesz inwestować w branżę fintech lub po prostu pasjonuje cię świat wielkich finansów, prezentujemy poniżej kilka nieoczywistych pomysłów na to, jak fintech może wyglądać..

9 najciekawszych pomysłów na biznes fintech ostatnich lat

Wśród wymienionych przykładów są zarówno projekty ogólnoświatowe, jak i rodzime, polskie biznesy.

  1. LendFriend

LendFriend to innowacyjna platforma internetowa, która ma na celu zapewnienie wsparcia tym, którzy są niedostatecznie obsługiwani przez banki i tradycyjnych kredytodawców. LendFriend stwarza osobom indywidualnym możliwość pożyczania pieniędzy osobom, które znają. To alternatywa dla pożyczek społecznych oraz nieformalnych pożyczek prywatnych. Aplikacja ułatwia sformalizowanie umowy i ewentualne dochodzenie swoich roszczeń. Firma na razie działa w Ameryce Północnej, ale planowana jest jej dalsza ekspansja.

  1. Tipalti

Międzynarodowe płatności to zmora nie tylko korporacji, ale coraz częściej małych firm. Proces globalizacji sprawia, że coraz częściej współpracujemy z klientami lub podwykonawcami z zagranicy. Z myślą o takich transakcjach powstał serwis Tipalti, który dobrze integruje się ze stronami partnerskimi, obniża opłaty transakcyjne i stale aktualizuje system płatności pod kątem zmian w przepisach podatkowych i regulacyjnych. Z usług Tipalti korzysta między innymi Uber, Twitter czy Nikon.

  1. Epiphyte

Kryptowaluty to przyszłość branży fintech. Warto pamiętać, że dochodowy biznes można stworzyć także na usłudze dodatkowej. Taką ścieżkę wybrało Epiphyte, będące platformą do przeliczeń walutowych. Programy Epiphyte’s Award Winning Software pozwalają przekształcić walutę jednego kraju w bitcoin, dokonać przelewu międzynarodowego i zmienić bitcoin na walutę kraju przeznaczenia. Oprogramowanie Epiphyte działa dobrze z sieciami krypto-finansowymi i łączy tradycyjne usługi finansowe z technologią kryptowalut.

  1. Neighborly

Połączenie inwestycji ze wspieraniem lokalnych inicjatyw? Taki cel ma Neighborly. Aplikacja pomaga wyszukać ciekawe projekty, realizowane w pobliżu miejsca zamieszkania. Inwestorzy mogą liczyć na bezprowizyjne zwroty z zainwestowaych środków, jednocześnie zyskując satysfakcję z pomocy w rozwoju społeczności, w której żyją.

  1. Giftly

Giftly to największa obecnie platforma do wręczenia bonów podarunkowych. Oferuje różnorodne formy ich wręczenia: w formie e-maila z odpowiednią grafiką, tradycyjnego listu lub wiadomości MMS. Obdarowany ma możliwość odpowiedzenia na prezent i podziękowania.

  1. Robin Hood

Aplikacja, która wzięła nazwę od legendarnego rozbójnika, który okradał bogatych i oddawał biednym, pozwala inwestować osobom prywatnym w amerykańską giełdę bez ponoszenia prowizji. Celem platformy jest popularyzacja idei inwestowania i bogacenia się, zwłaszcza wśród osób, które do tej pory nie było stać na takie działania.

  1. Cenatorium

To polski fintech, który wykorzystał niszę na rynku nieruchomości i stworzył aplikację, pozwalającą automatycznie wycenić działkę lub dom. Aktualnie dostępny jest dla biur nieruchomości.

  1. Bacca

To kolejny polski fintech, oferujący możliwość wykupienia ubezpieczenia. Unikatową opcją serwisu jest to, że możemy zdecydować się płatność ratalną, także u ubezpieczycieli, którzy nie biorą udziału w programie.

  1. XChanger

Kolejny polski fintech, który powstał nad Wisłą. Jego założycielka, Monika Kania, doszła do wniosku, że kolejny internetowy kantor walut to kiepski pomysł. Lepszym było stworzenie porównywarki ofert już istniejących. Tym właśnie jest XChanger, pozwalający szybko sprawdzić, gdzie opłaca się dokonać zakupu lub sprzedaży waluty.