Jak założyć fintech?

Branża fintech to obecnie finansowe Eldorado. Pozwala szybko zmienić jednoosobową firmę, której działalność odbywa się z salonu lub kuchni w kilkudziesięcioosobową korporację, obracającą potężnymi kwotami. Jeśli pomysł na biznes jest trafiony – rozwój firmy jest błyskawiczny. Jeśli jednak przedsiębiorstwo nie jest gotowe na taki proces, równie szybko może odnieść porażkę. Warto więc od początku zadbać o odpowiednie rozwiązania.

 

Zacznij od znalezienia niszy

Jeśli masz już pomysł na działalność swojego fintechu, możesz pominąć ten akapit. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czym mógłbyś się zajmować w tej branży, warto poświęcić chwilę analizie. Definicja fintechu jest bardzo szeroka, zaliczyć można do niej alternatywne pozyskiwanie funduszy, oszczędzanie, inwestowanie, płatności, przelewy, waluty, blockchain oraz pożyczki. Aby odnieść sukces produkt, które zaproponujesz, musi rozwiązywać problem określonej grupy społecznej albo kategorii przedsiębiorstw. Pomysłu możesz poszukać w rozmowach: co irytuje ludzi w tradycyjnej bankowości, płatnościach? Czego im brakuje?

Poznaj przepisy, aby uruchomić fintech

Planując uruchomienie fintechu ważnym aspektem będzie weryfikacja przepisów prawnych, pod kątem działalności, którą chcesz prowadzić. Podstawowe to: ograniczanie dotyczące danego produktu finansowego (np. pożyczek), przepisy dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych, prawo bankowe. Przed zaczęciem prac nad pomysłem koniecznie skonsultuj go z prawnikiem. Pozostałymi kwestiami, jakimi warto się zająć:

 

  • Forma prawna dla fintechu

 

Tworzenie aplikacji, działającej na polu finansów, można oczywiście zrealizować, prowadząc działalność jednoosobową, ale dużo lepszy rozwiązaniem będzie założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnośc. Po pierwsze, ogranicza ona osobistą odpowiedzialność udziałowców do poziomu wniesionego wkładu własnego i majątku firmy. Po drugie, dużo wiarygodniej wypada w oczach potencjalnych inwestorów i aniołów biznesu. Po trzecie, potencjalni klienci także mogą sprawdzić formę prawną firmy w internecie.

  • Bezpieczeństwo i ochrona danych

Ważną kwestią jest także zbadanie kwestii odpowiedzialności za środki klientów. Nie zapomnij skonsultować tego z prawnikiem, zadbać o odpowiednie ubezpieczenie oraz zapisy w regulaminie. Jeśli pozyskiwać będziesz dane osobowe – musisz zadbać także o właściwe zabezpieczenie tej bazy. Zaplanuj odpowiednie procesy już na starcie, przeanalizuj możliwe problemy i stwórz dla nich scenariusze.

Działaj projektowo

Masz już pomysł i zarys firmy, ale przeraża Cię perspektywa wdrożenia tego wszystkiego w życie, od projektowania aplikacji po tworzenie zespołu? Zdecyduj się na wdrożenie metodyki projektowej. W przypadku fintechów najczęściej stosowany jest Agile i Scrum. Zwinne metody zarządzania pozwolą ci ułożyć pracę, zdefiniować pierwsze zadania i ich kolejność, określić osoby odpowiedzialne za dane działanie, nawet jeśli wizja końcowego produktu jest mglista. Scrum to także idealne narzędzie do planowania rozwoju danej technologii w dłuższej perspektywie czasu.

Bez prototypu nie myśl o założeniu fintecha

Bez względu na to, na jak sposób finansowania się zdecydujesz, stworzenie MVP (minimum viable product) jest konieczne. Jest to produkt końcowy ze wszystkimi podstawowymi funkcjami, odarty jednak z warstwy estetycznej (oraz ewentualnych wodotrysków). MVP pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze:

  • możesz zbadać niewielkim kosztem, czy aplikacja jest przydatna dla docelowych użytkowników, wtedy wiesz, czy warto ją rozbudowywać,
  • stosując podejście MVP skupiasz się w pierwszej kolejności na najważniejszych funkcjach, odsuwając na bok problemy, które mogłyby pochłonąć wiele czasu, a są nieistotne na tym etapie,
  • szybciej dochodzisz do satysfakcjonujących rezultatów: MVP nie jest produktem końcowym, a jedynie urzeczywistnieniem podstawowego pomysłu, pozwalającym na szybkie modyfikacje, rozbudowę i testy,
  • mniejsze ryzyko – szybciej uzyskasz inwestorów, mogąc im zaprezentować prototyp produktu niż mgliste wizje.