Jak uzyskać dofinansowanie na fintech?

Założenie firmy fintech to kosztowna sprawa. Tworzenie niesamowitego produktu wymaga zdolnego zespołu, a zatrudnienie programistów nie jest tanie. Ponieważ tradycyjne organizacje starają się zdobyć dla siebie specjalistów z branży IT i finansów, start-upy nieuchronnie zmagają się z konkurencją w zatrudnianiu. Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś w stanie część rzeczy zrobić samodzielnie, przygotuj się na to, że będziesz potrzebować pomocy profesjonalistów: programistów, marketingowców, prawników, księgowych i innych.

 

 

Jeśli nie posiadasz dużych oszczędności, trudno będzie ci osiągnąć sukces w branży fintech. Zdobycie inwestora to często jedyna droga do zrealizowania marzenia o własnym start-upie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby pozyskiwania środków na fintechy.

Co zachęca inwestorów?

Z jednej strony branża fintech rozwija się gwałtownie, a w samych tylko Stanach Zjednoczonych fundusze venture capital inwestują w nią średnio 17 miliardów dolarów rocznie. Z drugiej strony chętnych do uszczknięcie tego tortu nie brakuje, stąd nie każdy pomysł znajdzie sponsorów. VC stają się coraz selektywne, poszukując pomysłów, które pozwolą osiągnąć realne zyski.

W związku z tym koniecznością jest, aby opracować atrakcyjną i wiarygodną ofertę. Garść informacji na ten temat znajdziesz w artykule: jak założyć fintech. Oprócz wymienionych tam rzeczy potrzebny będzie ci konkretny biznesplan. Pomocą w jego stworzeniu służyć mogą regionalne ośrodki wspierania przedsiębiorczości i innowacji oraz profesjonalni doradcy.

Gdzie szukać środków na sfinansowanie fintechu?

Z grubsza sposoby finansowania własnego biznesu podzielić można na następujące sposoby:

 • finansowanie przez rodzinę i znajomych (pożyczki albo pakiet udziałów),
 • pożyczki i kredyty bankowe,
 • dotacje na własną działalność,
 • fundusze venture capital,
 • aniołowie biznesu,
 • finansowanie społecznościowe,
 • umowa partnerska.

Samofinansowanie fintechu – plusy i minusy

Szukanie środków po rodzinie i znajomych bywa kłopotliwe i czasochłonne. W Polsce nie jest to zbyt rozpowszechniony proceder, ale na Zachodzie w ten sposób uruchomiono wiele dochodowych marek. Jeśli chcesz wykorzystać ten sposób, musisz zdecydować, co oferujesz swoim sponsorom. Czy planujesz zwrócić im pożyczki za jakiś czas? Czy może mają otrzymać pakiet udziałów? W przypadku tej drugiej opcji musisz liczyć się z tym, że inne osoby będą miały spory wpływ na twój biznes.

Pożyczki i kredyty bankowe

Kredyt bankowy dla nowozakładnych przedsiębiorstw jest zwykle obostrzony wieloma restrykcjami, a samo skompletowanie dokumentów może pochłonąć sporo czasu. Zaledwie kilka banków w Polsce finansuje start-upy. Do wyboru masz jednak szereg produktów finansowych:

 • limit kredytowy w rachunku bieżącym: jeśli zabraknie ci środków na koncie, możesz skorzystać z debetu i to wielokrotnie. Musisz jednak pamiętać, że każdy wpływ na konto w pierwszej kolejności będzie spłacał istniejące zobowiązanie wobec banku,
 • kredyt obrotowy pozwala finansować bieżącą działalność firmy,
 • kredyt inwestycyjny dedykowany jest inwestycjom w rozwój firmy, zakup sprzętu itp.
 • linia kredytowa od limitu kredytowego różni się tym, że prowadzona jest na osobnym rachunku bankowym, więc możesz decydować, kiedy ją spłacasz.

Dotacje na działalność innowacyjną

Fintechy z samej definicji stanowią działalność innowacyjną, w związku z czym ze swoim pomysłem można się zgłosić do wielu programów pomocowych, między innymi realizowanymi z funduszy europejskich. Jednym z nich jest Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji, w którym można otrzymać niskooprocentowany kredyt do 2 milionów złotych, jednak niezbędny jest udział Aniołu Biznesu, który zagwarantuje zabezpieczenie pożyczki. Pożyczki na innowacje udziela także PARB. Co jakiś czas ogłaszane są także konkursy na bezzwrotne dotacje w ramach programu Kapitał Ludzki oraz Innowacyjna Gospodarka.

Fundusze Venture Capital

Fundusze Venture Capital nie tylko finansują rozwój fintechów, ale także bardzo często posiadają doświadczoną kadrę menadżerską, która pomaga w rozwoju start-upu. Jeśli uważasz, że twój pomysł wart jest zainteresowania – nie ograniczaj się do VC działających na terenie Polski. Amerykańskie i chińskie fundusze chętnie inwestują na całym świecie.

Decydując się na udział finansowania z VC musisz jednak liczyć się z tym, że oddajesz im głos decyzyjny w firmie. Po zakończeniu etapu finansowania (3-7 lat) fundusz sprzeda swoje udziały podmiotom trzecim.

Aniołowie biznesu

Aniołowie biznesu to prywatni inwestorzy, którzy oprócz pieniędzy często wnoszą doświadczenie w prowadzeniu przedsiębiorstwa. To często osoby, które odniosły duży sukces zawodowy, posiadają szeroką sieć kontaktów i niemały majątek. Poszukują rozkręcających się start-upów, które zapewni im zysk, a często także nowe wyzwanie. Aniołowie, w przeciwieństwie do venture capital, dysponują częściej mniejszymi środkami, natomiast chętniej wchodzą w wieloletnią współpracę.

Finansowanie społecznościowe

Choć trudno podać przykład działalności fintech, która została tak sfinansowana w Polsce, na świecie jest to bardzo popularny sposób pozyskiwania środków. Zbiórki publiczne pozwoliły zaistnieć niemałej liczbie fintechów, zwłaszcza jeśli cel ich działalności jest prospołeczny. Przykładem może być amerykański fintech StudyLoans który pomaga zbierać środki na studia dla osób uboższych wśród lokalnych społeczności.

Środków możesz szukać na międzynarodowych stronach, jak Kickstarter, RocketHub i Dreamfunded. W Polsce ich odpowiednikami są PolakPortafi, Wspieram.to i zrzutka.pl.

Umowa partnerska

Jeśli stworzony przez ciebie produkt lub rozwiązanie ma jasno sprecyzowaną grupę odbiorców, rozwiązaniem może być poszukanie partnerów, którzy działają w podobnym obszarze. Może to być grupa docelowa (np spółdzielnie rolnicze, jeśli produkt ma być dedykowany właśnie im) lub firma obsługująca dany sektor (np. sieć kantorów stacjonarnych, jeśli chcesz zaoferować alternatywę dla obrotu walutami).